Hogy is volt ez annó...? 1838-ban Heinrich Plank alapította a sörgyárat, a Klosterneuburg-i apátság birtokán, akitől nem sokkal később a morvaországi Kuffner fivérek - Jacob és Ignác - vették át és igen hamar virágzó sörgyárrá alakították az ottakringi negyedben működő sörgyárat. Az 1850-es években azon túl, hogy hordókban gurult ki a hideg sör a gyár udvaráról, az egész ottakringi környék a Kuffner család "védnöksége" alá került, hiszen Kuffner úr lett a városrész polgármestere.
A Kuffner csillagvizsgáló a mai napig működik, minden vasárnap és hétfőn este 9 órától ingyen látogatható és bizony szabadon lehet kémlelni a nagy távcső alá feküdve a világmindenség csoda csillagait. Bár ma már Bécs városa a fenntartó, van egy Kuffner-egylet, akik a különböző érdekességeket, mint pl. a nemsokára elkövetkező Perseidák meteorraj elvonulásából adódó hullócsillaglest szervezik augusztus 11-én. Kuffner úrról meg még egy asteroidát - a 12568-as számút - is elneveztek 2006-ban.
De térjünk csak vissza a sörgyárra, hiszen Kuffner úr leginkább a sörkészítéssel és annak mennyiségi növelésével volt elfoglalva, ami a 56e HL kontra 350e HL számokat tekintve igen jól sikerült neki. A császár nemesi rangot adott érte, ő meg 1905-ben tőzsdére vitte a céget. A gyárral szemközt megépített Kuffner-palota pedig nemcsak a gazdag zsidó családok kulturális és politikai találkozási helye volt.
Majd jött a II. világháború és a gyár egy bizonyos Gustav Harmer kezébe került potom áron. Ő ugyan folytatta a sörfőzést, de alapanyaghiány miatt akkoriban gyenge, 2.5 %-os malátafokú sört kotyvasztott egészen 1949-ig. És még mindig sehol a forgalom, csak 236 HL sör hagyta el a gyárat!
Na de azután..., 1955-ben Engelbert úr átvette a vezetést és exponenciális görbe mentén fejlődtek, jelenleg a lánya vezeti a gyárat igen sikeresen. Mára Bécsben kevés az olyan étterem, vagy rendezvény, ahol ne szolgálnának fel sárga címkés Ottakringer sört. Az évek során megújult a designjük, kihozták a csavaros kupakot, a dobozos változatot, amit 16-er Blechnek - 16-os pléhnek becéznek, utalva az ottakringi XVI. kerületre. Kijött az alkoholmentes és mindenféle szörppel ízesített változat, valamint ők forgalmazzák a Gold Fassl sört is.
A gyárat folyamatosan átépítik, a régi hűtőpincéket rendezvénytermekké alakítják filmforgatáshoz, esküvőkhöz, egyéb rendezvényekhez. A gyárat meg múzeummá, hogy a nagyérdeműnek az organoleptikus kóstolás mellé legyen vizuális élménye is. És tavaly óta a gyárudvaron felállítják a sörpadokat is nyárra. A gyártelep egy lakónegyed kellős közepén van (Ottakringer Platz 1.), kiváló tömegközlekedési ellátottsággal, a közeli megállókból a 9-es, 44-es és 2-es villamosok indulnak csilingelve.


És természetesen nem maradhat el a sült virsli, a Käsekreiner - egy az osztrákok által kedvelt sajtdarabokkal töltött debreceni szerű rémes kolbász - sütve, a schnitzel, meg a nagyon sós sültkrumpli chips sem.
Az egésznek olyan jó a hangulata, a sörpadokért küzdeni kell a különböző udvarrészekben, vagy csak egy-egy nyugágyat kaparint meg és tol közelebb egy társaság magának. Hangszórókból szól egy nem túl hangos zene is tán. És valahogy észre sem veszi az ember, hogy milyen gyorsan bekap néhány korsó sert, miközben asztaltársaságával megbeszéli a világ aznapi legfontosabb történéseit.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése